Web Tasarım Nedir ?

Web Tasarım Nedir ?

"Web tasarımı nedir?" Veya "Web Site Tasarımı nedir?" Bu soruya kısa bir cevap verecek olursak; web tasarımı; görsellerden ve metinden oluşan web içeriğinin web sitesi ziyaretçilerine sırayla gösterilmesi işlemidir.

Web sitesi tasarımı, web sitesi tasarım projesi veya web sitesi yapımı tanımları da web sitesi tasarımı ile eşanlamlı olarak kullanılır. Bir web sayfası tasarlamak için önce bir projeye ihtiyacınız var. Firmalar, şahıslar, markalar veya ürünler projenin ana temalarıdır.

Örneğin; bir doktor veya diş hekimi web sitesi, bir şirket web sitesi, bir otel web sitesi, bir sağlık merkezi veya bir hastane web sitesi bir web tasarım projesidir. Buradan da anlaşılacağı gibi web tasarım, web sitesi sayfalarının bireylerin, kurumların veya kuruluşların tanıtımı için internette kodlanması, düzenlenmesi ve yayınlanmasıdır. Bu çalışmalarla uğraşan uzmanlara web tasarımcıları, web tasarımcıları veya web yöneticileri denir.

Web tasarımı nasıl yapılır?

Web sitesi yayınlanmadan önce birçok aşamadan geçecektir.

 • Proje belirleme
 • Kurumsal kimlik çalışmaları
 • Grafik tasarım çalışması
 • Web sayfası kodlaması
 • İçerik yönetim sistemi entegrasyonu
 • Web sitesi test süreci
 • Web sitesini yayınla

Bu aşamalar ayrıca daha detaylı araştırmalar içerir.

Projenin Belirlenmesi

Projeyi belirlerken ihtiyaçları göz önünde bulundurun. Web sitesinin amacı, bireyleri veya kuruluşları tanıtmak ve şirketin ticari faaliyetlerini vurgulamak olabilir. Bu noktada kapsamlı bir rakip firma analizi yapıldı. Proje belirlenirken web sitesinin amacı ve web sayfasının içeriği netleşecektir.

Kurumsal Kimlik Araştırması

Kurumsal kimlik çalışması, Web tasarım projesi yürürlüğe girmeden önce tamamlanması gereken çalışmadır. Örneğin; şirket logosu, şirketin kimliklendirme çalışmasının bir parçasıdır. Web sitesinde kullanılan renkler firmanın kurumsal renkleriyle orantılı olmalıdır. Logolar, renkler, sloganlar ve diğer kurumsal kimlik unsurları web tasarımında kullanılan en önemli unsurlardır.

Grafik tasarım çalışması

Grafik tasarım araştırmasında kurumsal imaj araştırmasına dayanmaktadır. Web sayfasının görsel tasarımı, piksel tabanlı görüntü ve fotoğraf düzenleme programları (Adobe Photoshop gibi) kullanılarak yapılır. Web sayfasında kullanılacak görseller (resim, fotoğraf, grafik gibi) özenle hazırlanarak doğru ve doğru yere yerleştirilir.

Web Sayfası Kodlaması

Web sayfalarının kodlaması sürecinde HTMLCSSJavaScriptSQLPHPPython ve ASP gibi çeşitli programlama dilleri kullanılır. Google ChromeMozilla FirefoxOpera veya Internet Explorer gibi internet tarayıcılarının web sitelerini görüntüleyebilmeleri için web sayfalarının bu dillerde kodlanması gerekir. Grafik tasarımı, web sayfalarının kodlaması ve web sayfası içeriklerinin oluşturulması sonucunda web sitesinin genel yapısı ve görünümü ortaya çıkar.

İçerik Yönetim Sistemi (CMS) entegrasyonu

Site sahibinin web sayfalarındaki İçerik Yönetim Sistemi (CMS), fotoğraflar, resimler, tablolar, grafikler, videolar, metinler vb. İçerik eklemeye ve silmeye izin veren yazılımlardır. CMS yazılımı, web sitesi sahiplerinin web tasarımcısından bağımsız olarak web sitesi içeriğini güncellemelerine olanak tanır. Ancak, CMS yazılımı günümüzde sadece web sitelerini güncellemek için kullanılmamaktadır. Birçok web tasarım şirketi veya serbest tasarımcı, web tasarım çalışmalarında hizmet vermek için CMS yazılımını kullanabilir. CMS yazılımı, CMS yazılımının fonksiyonları, kullanım alanları ve avantajları çok kapsamlı bir konu olmakla birlikte ayrı bir başlık altında incelenebilir.

Web sitesi test süreci

Süreçte, web tasarım çalışmasının doğru yapılıp yapılmadığını açıkladı ve eksik veya fazla çalışılmış araştırmaları tespit etti. Web sitesinde verilmesi gereken bazı ayrıntılı bilgiler olabilir, ancak göz ardı edildi. Bu bazen teknik konularla, bazen de görsel veya metin odaklı içerikle ilgilidir. Test aşamasında web sayfasının görsel durumu, mobil cihazlardaki görünümü, sayfa açma hızı vb. Sorunun gerekli kontrolü ile web sitesinin performansı en iyi seviyeye ulaşmıştır.

Web sitesini yayınla

Elbette web tasarım aşamasında farklı temalar ifade edilebilir. Ancak en basit ifadeyle Web tasarım projeleri bu süreçlerden geçer. Kapsamlı ve detaylı bir çalışmanın ardından web sitesi yayına hazırdır. Web sitesini yayınlamak için, alan adı adı verilen ve web sitesi sayfalarını barındıran bir barındırma hizmetine ihtiyaç vardır. Alan adı ve barındırma hizmeti alındıktan sonra web sitesi yayınlanacaktır. Web sitesi yayınlandıktan sonra her sayfanın site haritasının arama motoruna gönderilmesi gerekmektedir. Google arama motoru, günümüzde en yaygın kullanılan arama motorudur. Web sitesi yayınlandıktan sonra web sitesine ait site haritası Google'a gönderilecektir. Ziyaretçiler, web sitesini Google arama sonuçlarında endeksler ve görüntüler.

Neden web tasarımı yapmalı?

Web tasarımının faydaları

Web tasarımının temel amacı, web sitesi ziyaretçileri ve web sitesi sahipleri için karşılıklı fayda sağlayacak bir platform oluşturmaktır. Karşılıklı fayda sağlayan bir proje amacına ulaştı. Ürününü tanıtmak isteyen bir firma ile ürünü anlayan, seven ve satın almak isteyen bir ziyaretçi buna iyi bir örnektir.

 • Web tasarımı çok amaçlı kullanılabilir.
 • Kurumsal Tanıtım Sitesi
 • Ticari ürün satış ve tanıtım siteleri
 • Kişisel blog sitesi
 • Haber sitesi
 • Sosyal medya siteleri
 • Çevrimiçi satış veya e-ticaret web sitesi

"İster ticari ister promosyon amaçlı web tasarım projeleri; sonunda kurumsal imajınıza değer katar."

Hızlı teknolojik gelişme, ticaret dinamiklerindeki tüm değişiklikler ve tanıtım faaliyetlerinin ve faaliyetlerinin çeşitlendirildiği bu dönemde, web tasarım araştırmaları da gelişme için büyük bir ivme kazandı. Web tasarım araştırmasının planlama ve geliştirme sürecinde yeni gelişmeler olmuştur. Günümüzde şirketlerin teknolojiye, büyümeye ve daha fazla kar için artan bir ihtiyacı var. Çoğu durumda, web sitesi tasarımının fiyatı değil, projenin kalitesi dikkate alınacaktır. Bazı insanlar yüksek teknolojideki gelişmeleri takip ederek ilerleme kaydetmiş olsa da, bazıları henüz bu trene binmedi. Çevrimiçi dünyadaki Google, Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube gibi liderler, sayısız hizmetleriyle ağ tasarımı ve ağ yazılımı sektörüne büyük katkılarda bulundular.


DİĞER BLOG / DUYURU